Destek sacı nedir?

Destek sacı, PVC pencere ve kapı sistemlerinin temel parçalarından birisidir ve sistemin taşıyıcı iskeletini oluşturarak plastik profile mukavemet sağlar.

Destek sacı, PVC pencere ve kapı sistemlerinde menteşelerin plastik profile daha sağlam bağlanabilmesini, profilin şeklini ve yapısını uzun süre koruyarak sistemlerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

 Destek Sacları Ateşe ve her türlü dış etkenlere karşı dayanıklıdır. 

Destek sacı için nelere dikkat edilmelidir?

Destek sacı et kalınlığı, PVC pencere ve kapı sistemlerinin kullanım şartlarına uygun olmalıdır. Aksi durumda destek sacları rüzgar yüklerini karşılayamaz ve sistemin zarar görür ve zaman içinde hava ve su geçirmesine neden olur.

Destek sacı boy kesimi, profilin kaynak noktalarında uygun erime mesafesi hesaplanarak ayarlanmalıdır. 

Destek sacı ile plastik profili iç yüzeyi arasındaki boşluk en az 1mm, en fazla 2mm olmalıdır. Eğer boşluk fazla olursa mukavemet azalır ve vidalama sağlıklı olmaz. Boşluk az olursa, plastik profilin genleşmesini engelleyerek çatlamasına neden olabilir.

Destek sacı en kısa boy kullanımlarında dahi en az iki yerden vidalanmalıdır. Vida aralıkları en fazla 30-40 cm olmalıdır.

Destek sacı için saklama koşulları nelerdir?

Destek sacı kesinlikle açık havada stoklanmamalı, stoklama alanında yağmur, su, nem ve yerle temas olmamalıdır. Stoklama bölgesinde aşırı ısı farklılığı olmamalı ve uzun süreli stoklamadan kaçınılmalıdır.

Galvaniz kaplı bir malzeme, asidik veya aşırı bazik sıvılarla temas ederse galvaniz kaplamanın koruyuculuğu zarar görecektir. Galvanizli malzemenin yağmur suyuyla veya ortamdan yoğuşan nemle ıslanması korozyona dayanım ömrünü 2 kat azaltır. Doğası gereği ürünün kaplama miktarı uygun depolama alanı sağlanamadığı takdirde korozyonun oluşmasına engel değildir.

Uygun şartlar sağlanmazsa üründe korozyon meydana gelir.

Galvanik Korozyon bulundukları ortam ile girdikleri, kimyasal ve elektrokimyasal reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan aşınma ve bozulmadır. Çinko, diğer tüm metaller gibi -havadaki su buharı ve oksijen ile birleşerek-korozyona uğrayarak paslanmaktadır. Galvanizli malzemelerde bulunan Çinko içeriği nedeniyle, Galvaniz ile kaplanmış malzemelerde doğal olarak Çinko korozyon tabakaları oluşmaktadır.

Korozyon olayı yalnızca su ihtivalı ortamlarda değil atmosferik şartlarda, zemin içerisinde ve beton içerisindeki nemden dolayı da gerçekleşebilmektedir.

Normal hava şartlarındaki kaplama kalınlığı kaybı minimumdur.

Egem Metal “Güven Adresiniz”

Egem Metal olarak yüksek kalite ve kapasitede PVC destek sacı üretmekte olup piyasada bulunan her markanın gerektirdiği profil özelliklerinde ürün sunmaktadır.